Servind

Před 120 lety se narodil Enzo Ferrari

Před 120 lety se narodil Enzo Ferrari

Muzeum Enza Ferrariho oslavuje výročí 120 let od jeho narození výstavou fotografií.

Enzo Anselmo Ferrari, syn Alfreda a Adalgisy, se narodil v Modeně dne 18. února 1898 jako mladší ze dvou synů. Jeho otec provozoval dílnu, která časem přešla na opravy automobilů. Už jako dítě propadl vášni pro auta. Jako dospělý se stal nejen skvělým výrobcem automobilů, ale jedním z největších světových představitelů italského ducha. Byl jednou z nejvlivnějších osobností 20. století.

Enzo Ferrari začínal jako závodník, ale po narození syna dal přednost práci manažera. Pro soukromé závodníky zařizoval potřebný servis a hledal partnery mezi subdodavateli. Tak vznikla Scuderia Ferrari. Ta v rámci spolupráce s Alfou Romeo začala s výrobou závodních vozů nesoucích jméno milánské automobilky. V roce 1940 se osamostatnil. V roce 1947 založil společnost Ferrari S. p. A. a začal s výrobou závodních a sportovních automobilů. Věhlas pro vozy Ferrari získalo první vítězství v Le Mans roku 1949 i další úspěchy v závodech. Scuderia Ferrari je stálým účastníkem mistrovství světa formule 1 od jeho vzniku v roce 1950. V roce 1969 prodal poloviční podíl své firmy Fiatu, ale ponechal si plnou kontrolu nad závodní činností Scuderie. Tak tomu bylo až do jeho smrti v roce 1988.

K oslavě svého 120. výročí narození se v místě, kde se nyní v jeho rodišti nachází Enzo Ferrari Museum v Modeně, koná fotografická výstava. Zahrnuje fotografie, které Enza Ferrariho zobrazují v různých fázích jeho života: od dětství až po dospělost, od jeho kariéry jako řidiče a závodníka přes manažera po výrobce závodních a sportovních automobilů. Na fotografiích je zachycen spolu s nezapomenutelnými šampiony motoristických závodů, jako jsou Nuvolari, Castellotti, Surtees nebo Villeneuve.

„Je neuvěřitelné, když si uvědomíme, že Enzo Ferrari se narodil v 19. století. Jeho lekce je důležitější než kdy jindy a jeho modernost je nezpochybnitelná. Byl mužem s mimořádnou vizí a schopností řídit lidi a využívat dostupné zdroje. Měl silného podnikatelského ducha a výjimečnou odvahu. Představte si, co by mohl dosáhnout, kdyby měl přístup k dnešním technickým zdrojům a znalostem. Stopa, kterou zanechal na tomto světě, zůstává zdrojem hrdosti pro nás všechny na Ferrari a celou Itálii,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Ferrari Sergio Marchionne.

Datum zveřejnění

2.3.2018

Autor

Vladimír Rybecký

Fotogalerie

Výběr jazyka

Oldtimer Messe Tulln 2024

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3104 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál