Servind

Pokud Smith-Hilliard obhájí titul, vyrovná se slavnému kolegovi, jehož monopost pilotuje

Pokud Smith-Hilliard obhájí titul, vyrovná se slavnému kolegovi, jehož monopost pilotuje

Spoustu zajímavostí nabídne závodní víkend The Most Historic Grand Prix, který mostecký autodrom přivítá ve dnech 22. až 24. června. Po úspěšné loňské premiéře slibuje letošní ročník ještě atraktivnější podívanou. Pořadatelům se totiž podařilo přilákat na sever Čech populární sérii FIA Masters F1, v níž změří síly monoposty formule 1 zlatého věku vyrobené od roku 1966 do roku 1985. Titul v ní obhajuje britský jezdec Max Smith-Hilliard. Letos osedlá vůz Fittipaldi F5A Cosworth, který pilotoval dvojnásobný mistr světa F1 Emerson Fittipaldi. Bude-li tedy Hilliard úspěšný a zopakuje loňský úspěch, vyrovná se brazilské hvězdě, navíc ve voze nesoucí její jméno.

Pravdou ale je, že vůz, s nímž se letos Smith-Hilliard vydá do boje o druhý titul FIA Masters F1, Emersonovi v šampionátu F1 štěstí nepřinesl. Po vítězství s Lotusem v roce 1972 a s McLarenem o dva roky později přestoupil před sezonou 1976 po dohodě s bratrem do rodinné brazilské stáje Copersucar-Fittipaldi. Tím prakticky jeho úspěchy v F1 skončily. K vytouženému vítězství nedovedly brazilský tým ani zkušenosti legendárního jezdce. Po roce 1980 se Emerson rozloučil s kokpitem a další dva roky vedl potápějící se tým k hořkému konci.

Smith-Hilliard nenašel v loňské sezoně přemožitele s vozem americké konstrukce Shadow DN5. Navrhl jej inženýr Tony Southgate a v dobových velkých cenách v letech 1975 - 1977 jej pilotovali Jean-Pierre Jarier, Tom Pryce a Renzo Zorzi. Celkem třikrát se Shadow DN5 postavil na pole position některé z velkých cen, nikdy ale nezvítězil. Maximem byla dvě třetí místa. Z dalších skvostů fanoušci v Mostě uvidí Lotus 77 navržený věhlasným konstruktérem Colinem Chapmanem pro sezonu 1976 či Williams FW07. Tento monopost s přísavným efektem má na kontě dva mistrovské tituly v poháru konstruktérů z let 1980 a 1981.

Víkend The Most Historic Grand Prix bude přehlídkou i dalších nádherných veteránů, jež zastupují v Evropě populární závodní série. Ve FIA Masters Historic Sports Car Championship se představí například Ferrari 512, kterých bylo vyrobeno jen 25 kusů. Trojice jezdců Ignazio Giunti, Nino Vaccarella a Mario Andretti s ním vyhráli závod 12 hodin Sebring v roce 1970. Ještě unikátnějším vozem v sérii Gentlemen Drivers Pre-66 GT je Shelby Daytona Cobra, americká odpověď na Ferrari. Z výrobní linky sjelo jen šest těchto krásných aut.

Vedle výše jmenovaných závodních sérií čeká na diváky v Mostě ještě Masters Pre-66 Touring Cars a oblíbené HAIGO, jež zahrnuje formule i cestovní vozy bývalého Poháru míru a přátelství socialistických zemí.

Výlet do současnost pak obstará vložený volný závod monopostů F3. Diváci v Mostě mohli jeho aktéry vidět v sezoně 2016 v seriálu závodů cestovních a GT vozů a formulí zóny střední Evropy FIA CARS CENTRAL Europe Challenge.

Vstupenky na The Most Historic Grand Prix jsou v prodeji, zakoupit je lze zde. Součástí závodního víkendu bude tradičně i bohatý a pestrý doprovodný program. Milovníci a fandové automobilových veteránů určitě přivítají také sraz jejich majitelů na diváckém svahu na polygonu. Své miláčky hrdí majitelé také vystaví a zúčastní se s nimi po oba víkendové dny defilé na závodním okruhu.
 

Datum zveřejnění

22.4.2018

Zdroj informací

AUTODROM MOST

Fotogalerie

Výběr jazyka

1000 mil 2024

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2692 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál