Servind

Nově zrekonstruovaná stanice Javel – André Citroën

Nově zrekonstruovaná stanice Javel – André Citroën

Nově zrekonstruovaná stanice Javel – André Citroën byla slavnostně otevřena v pátek 8. června, události se zúčastnila ředitelka pro komunikaci a značku RATP Anaïs Lançon, ředitel pro marketing a komunikaci společnosti Citroën Arnauld Belloni a ředitel multimediálních služeb a prostorů RATP Frédéric Lambert.

Obě společnosti, které spolu již úspěšně spolupracovaly v 80. letech na výstavě věnované historii značky Citroën v této čtvrti, se znovu spojily nad projektem rekonstrukce stanice Javel – André Citroën.

Citroën: značka historicky přítomná ve čtvrti Javel

Čtvrť Javel, původně známou továrnou na chemikálie, která byla založená v roce 1777 a vyráběla bělidlo známé jako „eau de Javel“, si v roce 1915 zvolil pro sídlo své továrny André Citroën, který zde začal vyrábět válečnou munici, jež se nedostávala francouzské armádě.

Po ukončení 1. světové války využil André Citroën své zkušenosti z automobilového odvětví získané při řízení továren Mors a přeměnil výrobu munice na výrobu prvního automobilu své značky. Před 99 lety, 9. června 1919, tak mohl uvést na trh svůj první vůz Type A, což byl nejen první vůz značky Citroën, ale také první sériově vyráběný automobil v Evropě. Čtvrtí Javel během několika desetiletí prošla celá historie francouzského průmyslu, vyrábělo se zde několik legendárních modelů Citroën: Type A, C4, C6, Rosalie, Traction, Type H, ale také SM či dokonce DS. Bašta společnosti Citroën se rozkládala na 22 hektarech a zaměstnávala více než 30 000 dělníků (z toho 6 000 žen). Každodenní rytmus této pařížské čtvrti udávala až do roku 1975, kdy se zde po ukončení výroby vozu DS provoz zastavil. Podnik místo opustil definitivně až o sedm let později po přestěhování sídla společnosti.

Značce Citroën vzdala čtvrť hold několikrát, 8. června 1959 se ze stanice metra „Javel“ stala stanice „Javel – André Citroën“. Kromě tohoto projevu úcty ze strany pařížského dopravního podniku RATP vzdává dnes hold André Citroënu celá čtvrť. V roce 1992 byl na místě, kde sídlila továrna, otevřen Park André Citroëna, v roce 1958 bylo nábřeží Javel přejmenováno na nábřeží André Citroëna, jeho jméno nese i státní škola sídlící v ulici rue Saint Charles.

Nová podoba stanice připomíná historii značky Citroën

U vstupu do stanice jsou umístěny informační panely představující historii André Citroëna a čtvrti Javel. Na nástupištích se historie Citroënu připomíná na zdech, kde byly umístěny fotografie nejdůležitějších modelů značky s daty výroby. Originální výzdoba důmyslně využívá charakteristické znaky Citroënu i RATP, časová linie táhnoucí se po celé délce stěny je provedena v grafice používané pro zobrazení linek metra. Dalším novým prvkem jsou tři dotykové obrazovky, díky nimž mohou cestující navštívit virtuální muzeum Citroën Origins (www.citroenorigins.com). Zde se mohou ještě více ponořit do historie značky a prohlédnout si vozy v zobrazení 360°, k dispozici jsou rovněž fotografie a příběhy jednotlivých modelů.

Umělecko-historická rekonstrukce prostor RATP

Pařížské metro a umění již více než 100 let společně vytvářejí vztah mezi užitečností a krásou, od secesních vstupů do metra, které vytvořil Hector Guimard, přes vchod do metra na lince č. 1 nazvané „Kiosque des noctambules“ (Stánek náměsíčníků) po monumentální dílo Tobiase Rehbergera (určené pro budoucí stanici Pont Cardinet na lince č. 14). Dnes se toto spojení objevuje u více než 100 stanic metra.

Pařížské dopravní prostory, kudy denně projde 12 milionů osob, jsou jedinečným místem umožňujícím a usnadňujícím setkávání umění a historie na jedné straně a cestujících na straně druhé. Pařížský dopravní podnik RATP nezajišťuje pouze přepravu, ale svými kulturně-historickými počiny se snaží obohatit cestujícím život, chystá pro ně překvapení, poučení i komunikaci. Nový vzhled stanice Javel – André Citroën, který se právě představil veřejnosti, sleduje právě tuto cestu.

Datum zveřejnění

21.6.2018

Zdroj informací

C Automobil Import s.r.o.

Fotogalerie

Výběr jazyka

1000 mil 2024

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2707 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál