Servind

Od jednoduchého věnce k „řídicímu centru“

Od jednoduchého věnce k „řídicímu centru“

Volant odjakživa věrně slouží řidičům automobilů, vyvolává v nich pocity svobody a kontroly nad situací. Tvary i funkce volantu se v průběhu let vyvíjely, od jednoduchého věnce, na jehož lepší ovládání a pevnější uchopení si řidiči nasazovali rukavice, které byly navíc prevencí puchýřů, až po současného řidičova spojence, který za něj i zaparkuje a umožňuje mu ovládat mnoho různých funkcí vozidla, od rychlosti jízdy přes výběr hudby až po telefon, aniž by musel spouštět zrak z vozovky. Podívejme se na proměny volantu v uplynulých 70 letech na příkladu modelů SEAT:

50. léta: V tomto desetiletí měl volant velký věnec z tvrdého plastu a řízení bylo ekvivalentem posilovacího cvičení. „Luxusní modely, jako byl SEAT 1400, inspirované americkými vozy, měly na volantu drobné detaily, například měděné logo nebo tlačítko pro světelnou houkačku. Dokonce i řadicí páka byla umístěna na sloupku řízení,“ říká Isidre López, který je zodpovědný za sbírku historických vozidel SEAT.

60. léta: Modely, které si kupovala střední třída, mezi něž patřil například SEAT 600, měly naprosto minimalistický volant: „Byl to prvek, který sloužil pouze k natáčení kol, bez loga a jakýchkoli ovládacích tlačítek. Jedinou výjimkou byla houkačka pro upozorňování ostatních řidičů a chodců na jedoucí vozidlo, protože tehdy ještě nebyly automobily zcela běžné,“ vysvětluje odborník.

70. léta: Volant se během své historie postupně zmenšoval a k jeho výrobě se začaly používat nové, měkké, syntetické materiály, které zvyšovaly komfort a bezpečnost řidiče. SEAT 850 Spider byl uveden na trh v 70. letech a tehdejší řidiče fascinovaly sportovní volanty. Ty měly kovová ramena, doplněná klasickými kruhovými otvory. Isidre López říká, že „tento model se stal senzací díky svému elegantnímu, sportovnímu designu. Dřevěné ozdobné obložení vytvářelo dojem luxusu a dvě perforovaná ramena volantu dodávala interiéru vzhled závodního vozu“. Ve druhé polovině 70. let slavily úspěchy modely, jako byl SEAT 124: „Houkačka už nebyla uprostřed, ale na straně, vedle dvou horizontálních ramen, a aktivovala se palcem,“ říká Isidre.

80. a 90. léta: Se zavedením posilovače řízení se průměr volantu zmenšoval a zároveň se zvyšovala úroveň komfortu a bezpečnosti pro řidiče. „U prvních verzí modelu SEAT Ibiza je tento díl ještě relativně velký a vyrobený z materiálu podobného pryži, s lepší ergonomií a snadnějším ovládáním,“ říká správce sbírky historických vozidel. V následujících desetiletích přibývaly nové funkce: „Další generace modelu Ibiza z 90. let byla již vybavena airbagem a u třetí generace mohl řidič na volantu ladit rádio a ovládat hlasitost.“

Současnost: Asistenční systémy pro parkování nebo jízdu v jízdním pruhu a veškeré informace po ruce. To je jen ukázka funkcí, které mají současní řidiči k dispozici: „Modely, jako jsou SEAT Ateca, Arona nebo Ibiza, nám na volantu umožňují nastavovat teplotu v interiéru, vybírat si hudbu, zadávat trasu, nastavovat rychlost jízdy nebo zjišťovat dojezd či dokonce telefonovat. Veškeré informace jsou zobrazovány na panelu přístrojů, aby se zabránilo rozptylování pozornosti řidiče,“ zdůrazňuje Isidre.

Volant budoucnosti: Řidiči budou mít stále větší kontrolu nad vozidlem, aniž by museli pouštět volant. Nicméně „volant může časem, v souvislosti s pokrokem ve vývoji autonomních automobilů, z interiéru vozidel zcela zmizet,“ říká na závěr Isidre.

Video

Datum zveřejnění

14.11.2018

Zdroj informací

Porsche Česká republika s.r.o.

Fotogalerie

Výběr jazyka

Oldtimer Messe Tulln 2024

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2635 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál