Servind

Nejprodávanější model střední třídy na světě: Passat je již 45 let zrcadlem pokroku

Nejprodávanější model střední třídy na světě: Passat je již 45 let zrcadlem pokroku

Passat již 45 let směřuje do budoucnosti. Model představený v roce 1973 se v současnosti prodává na všech kontinentech. Volkswagen dosud vyrobil více než 29 milionů vozidel Passat osmi generací*. V roce 2019 bude na trh uveden nový evoluční stupeň celosvětově nejúspěšnějšího vozu střední třídy - a Passat navíc jako první automobil svého segmentu pokoří hranici 30 milionů vyrobených vozidel.

Píše se rok 1973. Hudební scéna je v tomto desetiletí svědkem velkolepých událostí. Bratři Angus a Malcolm Youngovi zakládají AC/DC. Pink Floyd si albem "The Dark Side of the Moon" zajišťují nesmrtelnost. A řidiči poslouchají písně z tohoto alba z "autorádií" nového Volkswagenu, první generace modelu Passat. Dvoudveřový nebo čtyřdveřový sedan se splývavou zádí nabízí praktičnost velkého víka zavazadlového prostoru. A ještě větší variabilitu než všechny do té doby vyráběné vozy Volkswagen. První Passat měl vnější délku 4190 mm, takže byl dokonce o trochu kratší, než je v současnosti T-Roc. Ale již první Passat nabízel mimořádně prostorný interiér. A pro Passat Variant, který Volkswagen představil v roce 1974, to platilo o to víc.

Do roku 2018 vzrostla vnější délka modelu Passat až na 4887 mm. A jeho nabídka prostoru na zadních sedadlech se vyrovná vozům vyšší třídy. Passat je přitom nepřetržitě zrcadlem automobilového pokroku. Proto v jeho výbavě nikdy nechyběly progresivní systémy, od protiblokovacího systému brzd až po současné síťově propojené asistenční systémy. Passat se jako univerzální automobil pro rodiny i manažery a podnikatele, kteří tráví hodně času na cestách, zároveň vyvinul v nejúspěšnější vůz střední třídy a služební automobil na světě. V Evropě, Číně i USA vznikají samostatné verze, které dohromady tvoří jeden z nejdůležitějších produktových pilířů značky Volkswagen.

Passat je i v 45. roce své historie nabízen v karosářských verzích Limuzína a Variant. Obě karosářské verze lze objednávat nejen s klasickým spalovacím motorem, ale i s externě nabíjitelným hybridním pohonem**/***/****, s nímž může být Passat přechodně, zejména ve městě, provozován jako elektricky poháněné vozidlo s nulovými emisemi.

Výrobní závod Emden v severním Německu se v současnosti již připravuje na výrobu nového modelu Passat. Koncem ledna 2019 bude totiž spuštěno odpočítávání do uvedení dalšího evolučního stupně této modelové řady na trh. Nový Passat nabídne nové technologie v oblastech pohonu, osvětlení, asistenčních, informačních a zábavních systémů i novou úroveň internetových služeb. Prvním milníkem, o jehož dosažení bude usilovat, je překonání hranice 30 milionů vyrobených vozidel. Passat je jedním ze tří nejúspěšnějších modelů v historii značky Volkswagen, za modelem Golf (35 milionů), ale před Broukem (21,5 milionu).

* Platí pro všechny generace a verze nabízené na celém světě
** Passat GTE: spotřeba paliva, l/100 km: kombinovaná 1,8 - 1,7; spotřeba elektrické energie, kWh/100 km: kombinovaná 13,7 - 13,2; kombinované emise CO2, g/km: 40 - 38; třída hospodárnosti: A+.
*** Passat GTE Variant: spotřeba paliva, l/100 km: kombinovaná 1,8 - 1,7; spotřeba elektrické energie, kWh/100 km: kombinovaná 13,9 - 13,4; kombinované emise CO2, g/km: 40 - 38; třída hospodárnosti: A+.
****Passat PHEV: Vozidlo není v Německu nabízeno k prodeji.

Datum zveřejnění

21.12.2018

Zdroj informací

Volkswagen

Fotogalerie

Výběr jazyka

1000 mil 2024

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.267 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál