Servind

Závod ŠKODA AUTO v Kvasinách si prohlédl již 10 000. návštěvník

Závod ŠKODA AUTO v Kvasinách si prohlédl již 10 000. návštěvník

Závod společnosti ŠKODA AUTO v Kvasinách přivítal již desetitisícího návštěvníka. Od loňského roku, kdy byla otevřena prohlídková trasa, je o možnost spatřit výrobu zblízka velký zájem. Tradiční závod ve východních Čechách patří mezi unikátní provozy i z celoevropského hlediska: díky zásadní proměně v posledních pěti letech se stal jedním z nejmodernějších výrobních míst v Evropě. V loňském roce zde kapacita poprvé v historii překročila hranici 300 000 vyrobených vozů. Působivá je i historie výroby sahající až do roku 1934.

„Závod ŠKODA AUTO v Kvasinách má nejen velmi bohatou historii, ale také představuje jeden z nejmodernějších provozů, jaký může zájemce o výrobu automobilů navštívit. Jsme hrdí, že nová podoba závodu oslovuje tisíce lidí, kteří si jeho špičkový chod prohlížejí téměř každý den,“ říká Jiří Černý, vedoucí výroby vozů v závodě ŠKODA AUTO v Kvasinách.

Z návštěvnického hlediska jsou lákavé nejen zpřístupněné moderní provozy svařovny a montáže, ale také osobnosti průvodců. Jedná se totiž o seniory z řad bývalých zaměstnanců. Výhodou je, že mají k automobilce osobní vztah a mohou přidat řadu osobních postřehů nejen ze současnosti, ale především z bohaté historie.

Do tajů výroby zasvěcuje návštěvníky například Bohuslav Čtvrtečka. Pro automobilku s okřídleným šípem ve znaku pracoval celkem 46 let, a to nejen v Kvasinách, ale i v Chile, kde se podílel na montáži původního modelu OCTAVIA COMBI. Dalším z průvodců je Vladimír Holoubek, zkušený Škodovák, který se více než 50 let věnuje sbírání, zaznamenávání a ukládání informací z historie kvasinské automobilky. Závodem Kvasiny dále provází Vladimír Cichy, bývalý vedoucí personálního oddělení závodu Kvasiny, a Josef Barnet, který dříve pracoval jako koordinátor plánování procesu a procesní technologie v závodě Kvasiny.

V Kvasinách se montovaly ikonické modely, jako byl například elegantní kabriolet ŠKODA FELICIA (1959 až 1964) nebo osobitá ŠKODA 110 R COUPÉ (1970 až 1980). V nedávné minulosti odsud vyjížděly vozy ŠKODA ROOMSTER a ŠKODA YETI. V současné době se v Kvasinách vyrábějí moderní SUV ŠKODA KAROQ a ŠKODA KODIAQ, a již v letošním roce se zde bude vyrábět také inovovaný vrcholný model ŠKODA SUPERB včetně technicky propracované plug-in hybridní verze SUPERB iV.

Velkou část návštěvníků tvoří žáci základních a středních škol, u kterých se díky těmto prohlídkám rozvíjí vztah k technice a technickému vzdělávání. To je spolu s bezpečností, dopravní osvětou, podporou zdravotnických a sociálních služeb jednou z hlavních priorit společenské odpovědnosti automobilky ŠKODA AUTO nejen v rychnovském regionu a okolí.

Společnost ŠKODA AUTO také využívá aktivity v závodu ke spolupráci s místními středními školami formou odborných praxí. Cílem je seznámit žáky s možnostmi konkrétního uplatnění jejich vzdělání v automobilce, během praxe mohou také získat nové dovednosti včetně důležitých sociálních zkušeností v prostředí výroby vozidel.

Z 10 000 osob, které do závodu zavítaly během 18 měsíců oficiálního fungování prohlídkové trasy, tvoří část také návštěvníci ze zahraničí. Nejčastěji jde o turisty z Německa či Polska. Vedle češtiny je možné požádat o prohlídku také v němčině.

Vstupné je zdarma a konkrétní termín návštěvy si zájemci mohou rezervovat online na webové stránce ŠKODA Muzea, které prohlídky organizuje.

Datum zveřejnění

12.6.2019

Zdroj informací

ŠKODA AUTO a.s.

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2912 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál