Servind

Cesta stoletím s Citroënem

Cesta stoletím s Citroënem

V Paříži u Seiny byly k vidění automobily vyjadřující ducha značky Citroën za 100 let její existence.

Před 100 lety založil André Citroën v Paříži svou společnost na výrobu automobilů. Celá ulice Rue Linois v 15. arrondissementu asi 400 m od řeky Seiny v centra města se na oslavu výročí proměnila v Rue Citroën. Výběr tohoto okresu nebyl náhodný. Leží uprostřed čtvrti Javel kde vše v roce 1919 začalo a kde Citroën svá auta vyráběl více než 50 let.

Od prvního Citroënu Type A z roku 1919 až po koncept 19_19 Concept navržený o 100 let později, všechny modely a speciálních verze budily pozornost. Citroën nevynechal žádnou zajímavost - od historického policejního vozu až po soutěžní vozy WRC a zamřížované SM z počátku 70. let.

Mezi návštěvníky výstavy se objevil i vnuk zakladatele společnosti Henri-Jacques Citroën se svou ženou.

K dispozici je i legendární „gangsterské auto“ Traction Avant, které se vyrábělo velmi dlouhou dobu - od roku 1934 do roku 1957. Součástí historického vozového parku samozřejmě byly také DS (La Déesse neboli Bohyně), která v roce 1955 předznamenala moderní éru designu Citroënu.

Obdivovat se daly technické zvláštnosti i vývojové změny v designu, například luxusní Citroen CX z počátku 80. let s pohodlnými koženými křesly, která zaručují díky hydropneumatického pérování komfortní plynutí přes nerovnosti.

Výrazný pokrok po stránce motorů a brzd přinesl příchod na nástupce CX model XM vyráběný v letech 1989 až 2000, ale skutečný skok přišel až v roce 2005 s prostorným a elegantně vybaveným sedanem C6, vozidlem, které splňuje i dnešní požadavky na jízdní komfort. Další velký luxusní sedan však již nepřijde, protože se zrodila značka DS.

Největšími modely značky mezi osobními automobily jsou nyní C5 a z něj vycházející SUV C5 Aircross. S trochou melancholie se musíme rozloučit s důstojným starým světem šestiválcových motorů, ale co se týče výkonu a pohodlí není žádné přání nesplnitelné, zejména v kombinaci s osmistupňovou automatickou EAT8. Technologie senzorů a kamer poskytuje dnešním modelům bezpečí, které by mělo přesvědčit i nostalgiky.

Vyvrcholením oslav stého výročí značky Citroën bude „Rassemblement du Siècle“ (Setkání století), které iniciovali sběratelé značky sdružení Amicale Citroën & DS France ve spolupráci se sdružením Aventure Peugeot Citroën DS. Konat se bude od 19. do 21. července na testovacím okruhu Ferté-Vidame.

České zastoupení značky Citroën připravuje velkou oslavu 100. výročí na první zářijovou sobotu - 7. 9. na Letišti Praha Letňany.

Datum zveřejnění

20.6.2019

Zdroj informací

Global Press Agentur

Autor

Vladimír Rybecký

Fotogalerie

Výběr jazyka

Oldtimer Messe Tulln 2024

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2652 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál