Servind

DS Automobiles slaví kulatiny modelu SM na výstavě Rétromobile

DS Automobiles slaví kulatiny modelu SM na výstavě Rétromobile

Jeho Veličenstvo, francouzsky Sa Majesté, SM, slaví padesáté narozeniny. Atraktivní a velkolepý model SM byl vzorovým příkladem spolupráce mezi legendárními francouzskými a italskými výrobci. V roce 1970 představoval vrchol avantgardy a získal tak přední místo v historii automobilového průmyslu i v srdcích milovníků automobilů. Společnost DS Automobiles a DS Héritage připomíná na výstavě Rétromobile 2020 tento jedinečný model, jenž je symbolem spojenectví elegance a technologie, třemi vozy SM vystavenými po boku koncepčního vozu DS X E-Tense, který se svými předchůdci sdílí stejného dobrodružného ducha a stejné hodnoty.

Avantgardní povaha vozů DS a SM stála u zrodu DS Automobiles

Když byl v 60. letech spuštěn projekt „S“, byl model DS již legendou. Cílem bylo využít technologický náskok a image DS a vyrobit sportovní vůz, který by se nesl ve stejném duchu. Jacques Né, inženýr odpovědný za projekt, chtěl zpočátku navrhnout vůz pro závod 24 hodin Le Mans, ale generální ředitel Pierre Bercot výzkum rychle přesměroval k prestižnímu vozu, který by měl vyšší úroveň než tehdy ještě stále vyráběný model DS.

Během vývoje bylo zásadní sdílení komponent. Nový vůz měl být postaven na podvozku DS a měl se montovat na stejných linkách v továrně Quai de Javel v Paříži.

Tým, který vedl Jean Giret a Jacques Charreton a který spadal pod Roberta Oprona, dokončil návrh vozu, z něhož se stal model SM. V dílnách v Rue du Théâtre byl vyroben model v měřítku 1:1. Vstup italské firmy Maserati otevřel nové vyhlídky a italský výrobce se pustil do vývoje malého moderního motoru V6…

Model SM byl představen na ženevském autosalonu v roce 1970 jako důstojný dědic DS. Vůz kategorie Gran Turismo měl mnoho silných stránek: splývavé, ale současně agresivní linie, podvozek se slavným hydraulickým odpružením, futuristickou kabinu s oválnými ciferníky a motor Maserati V6. Principy modelu DS byly dovedeny k dokonalosti.

Motor V6 s úhlem rozevření 90° umístěný pod dlouhou kapotou byl opatřen dvěma vačkovými hřídeli na hlavě válců. Objem válců byl nejprve záměrně snížen na 2 670 cm³, aby ve Francii nepřekročil velmi penalizující hranici zdanění. Celohliníkový motor byl velmi kompaktní (délka 31 cm) a velmi lehký (140 kg). Původně používal tři dvojité karburátory Weber a dosahoval výkonu 170 k při 5 500 ot/min, později byl osazen elektronickým vstřikováním paliva značky Bosch, výkon tím vzrostl na 178 k, současně došlo ke zlepšení pružnosti.

Hydrauliku převzal SM od modelu DS, kde se osvědčila. Některé z hlavních funkcí jsou ovládány za pomoci zelené kapaliny LHM: odpružení, brzdění (ovládané pedálem ve tvaru houby), řízení a vertikální nastavení světlometů. Zvláštní pozornost byla věnována nápravovému systému, cílem bylo udělat z SM vůz s nejsilnějším tahem na světě, v porovnání s DS šlo o výrazný rozdíl, poháněná byla přední náprava.

Inovace je hybnou silou

Jednou z velkých inovací vozu SM je jeho řízení. Dostalo označení DIRAVI, pro DIrection k RAppel asserVI (posilovač řízení s proměnlivým účinkem), jeho zvláštností bylo, že díky hydraulickému regulátoru namontovanému na konci převodovky tuhlo v závislosti na rychlosti. Toto řízení bylo velmi lehké a přímé ve městě a stabilnější při vysoké rychlosti.

Automatická regulace světlometů získala novou dimenzi. Vůz SM byl stejně jako DS opatřen dvěma natáčecími externími dálkovými světlomety s dlouhým dosahem. Šest jódových světlometů z dílen výrobce Cibié pod skleněným krytem značky Saint-Gobain se automaticky nastavovalo podle světlé výšky automobilu.

Lisování a modelace karoserie probíhaly v továrně Chausson v Gennevilliers. Vše se pak přepravovalo kamionem do Quai de Javel pro konečnou montáž na stejných linkách jako DS.

O padesát let později je SM symbolem. Z hlediska komfortu a stability šlo o velmi moderní auto. Jeho vnější i vnitřní linie byly avantgardní, stejně jako brzdová houba, pohyb hydraulického systému a variabilní posilovač řízení. Konec jeho prodeje je sice mezi lidmi připisován náhlému nárůstu ceny benzínu v důsledku ropné krize, ale vůz SM zůstává i tak jedním z nejúčinnějších GT té doby. Společnost DS Automobiles se zrodila ze stejné touhy přivést do současných produktů avantgardnost, eleganci a pokročilé technologie.

Georges Pompidou, který byl při jeho uvedení na trh francouzským prezidentem, ale také Léonid Brežněv, íránský šáh, etiopský císař Haile Selassie, herec Burt Reynolds, skladatel John Williams, fotbalista Johan Cruyff, novinář Bernard Pivot, zpěvačka Line Renaud nebo moderátor Jay Leno vlastnili nebo stále vlastní model SM. A herec Daniel Craig přiznal, že to vždy bylo auto jeho snů…

Každoroční setkání automobilových nadšenců Rétromobile letos opět obsadí na pařížském výstavišti Paris Expo v Porte de Versailles plochu 72 000 m². Výstava bude otevřena pro veřejnost od středy 5. února do neděle 9. února od 10:00 do 19:00 (ve středu a v pátek do 22:00).

Věděli jste, že….?

  • Cílem prvního projektu „S“ Jacquese Ného bylo vymyslet vozidlo, které by mohlo být přihlášeno do závodu 24 hodin Le Mans
  • SM je první nový model z éry designéra Roberta Oprona po smrti Flaminia Bertoniho a je rovněž posledním vozem navrženým v Rue du Théâtre v Paříži, poté se designerské studio přesunulo do Vélizy.
  • V době uvedení na trh v červnu 1970 byla cena vozu SM 46 000 FF (v reálné hodnotě 46 400 eur). SM Injection se v dubnu 1975 prodával za 84 000 FF (v reálné hodnotě 54 000 eur).Nejprodávanějším odstínem byl hnědý odstín Brun scarabée. Pro začátek kariéry SM byly typické také odstíny Feuille dorée a Sable métallisé.
  • V letech 1970 až 1975 bylo vyrobeno 12 920 automobilů, prakticky všechny v továrně Quai de Javel v Paříži. V letech 1974 a 1975 bylo rovněž smontováno 103 kusů v továrně Ligier v Abrestu (department Auvergne-Rhône-Alpes).
  • Karosářská firma Henri Chapron vyrobila sedm kusů ve verzi Mylord (kabriolet), dva ve verzi Elysées (kabriolet pro oficiální ceremonie) a sedm vozů ve verzi Opéra (čtyřdveřová). Dva vozy SM Espace vyrobila firma Heuliez.

DS Automobiles na výstavě Rétromobile 2020

Na výstavě Rétromobile 2020 jsou vystaveny tři vozy SM a jeden vůz DS ve verzi kabriolet, po jejich boku je k vidění koncept car DS X E-Tense ztělesňující vizi společnosti DS Automobiles o vozu snů v roce 2035.

  • SM Carburateur z roku 1971
  • SM Injection z roku 1972
  • SM Espace z roku 1971, výroba Heuliez
  • DS Cabriolet, jenž byl uveden na trh před 60 lety

A DS X E-Tense

DS Automobiles vystavuje DS X E-Tense, svou vizi elegance a technologie. Auto „lehké jako pírko“ a „tiché jako vánek“, stvořené z vize svých tvůrců pro všechny, pro něž jsou auta vášní. Tento dream car má asymetrický tvar, tři sedadla a vychází z jedinečného spojení dvou vozů v jednom, takže umožní výběr režimu řízení.

Karoserie využívá nové technologie, přední mřížka se přizpůsobuje podmínkám na silnici. Intenzita světla – využívající světelný závěs DS Light Veil – a kapacita chlazení se přizpůsobují potřebám cestujících i samotného automobilu a jeho okolí.

100% elektrické motory poskytují skvělou reakční odezvu. Jsou umístěné na přední nápravě a umožní tak řidiči naplno si vychutnat vynikající systém odpružení vytvořený technickým týmem DS Performance, šampionem Formule E. Podvozek z uhlíkových vláken je umístěn na inovovaných pružinách a torzních tyčích, trakce, přilnavost a brzdění jsou řízeny softwarovým systémem navrženým pro optimalizaci výkonu pro každý typ povrchu vozovky.

Kokpit se otevírá dveřmi ve tvaru krovky, v nichž se proplétá karbon a kůže. Pozornost upoutá velké sedadlo ve tvaru pyramidy, které se přizpůsobuje tvaru těla řidiče jako sedadlo závodního monopostu. Na volantu před řidičem, který je symbolem automobilové vášně, byla použita kůže, dřevo a kov. Anilínová dvoubarevná kůže je v odstínech modrá Millenium a námořnická modř a její provedení podtrhuje perlové prošití, které je pro DS typické. Všechny detaily přispívají k intenzivním pocitům řidiče v kokpitu, který pocítí nával adrenalinu ještě před samotným nastartováním.

Na pravé straně vládne jiná atmosféra. Z řidiče se po nasednutí dveřmi ve tvaru motýlího křídla stává pasažér, který může být v autě sám, nebo s doprovodem. Asymetrie vozu přináší nové objemy pod průhlednou skleněnou kapslí. Pasažér se usadí do pohodlné schránky uprostřed velkého sedadla s masážní funkcí ve tvaru ptačího křídla s měkkým límcem v horní části. Zážitek ze samočinného řízení je mimořádný, do hry vstupuje vedle hmatu i sluch. Vnitřní prostor evokuje koncertní síň věnovanou potěšení z poslechu, a to vše pod taktovkou audio značky Focal. Přístrojová deska se stává centrem hudební produkce: adaptabilní reproduktory sledují pohyb posluchače a přizpůsobují tok zvuku jeho aktuální pozici.

Datum zveřejnění

2.2.2020

Zdroj informací

DS Automobiles

Výběr jazyka

Oldtimer Messe Tulln 2024

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2511 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál