Legendárního výrobce automobilů Tatra čekají měsíce nabité velkými kulturními projekty. Po dvou letech rekonstrukce letos vyjede na koleje legendární motorový vůz M 290.002 „Slovenská strela" a Moravskoslezský kraj dostaví nové muzeum pro nákladní automobily Tatra, které vznikne přestavbou historické haly bývalé slévárny Tatra v Kopřivnici.
Majitelé automobilky tak chtějí ve spolupráci s krajem a městem Kopřivnice rozšířit příležitosti, které umožní veřejnosti seznámit se podrobněji s legendární značkou. Ta je díky svým technologiím a tradici průmyslového designu dopravních prostředků součástí české kultury už více než sto let.
Výstavba muzea včetně úprav okolí a výstavby restaurace spolu s opravou motorového vozu a výstavbou depozitáře jsou investicí v řádu několika stovek milionů korun. Náklady nese stát, kraj, majitelé Tatry i město Kopřivnice, významná část prostředků je hrazena z fondů EU.
„Slovenská strela byla do poloviny 20. století chloubou české a slovenské železnice. Myslím, že si Češi, Slováci a další návštěvníci zaslouží, aby tuto národní kulturní památku v roce 2020 viděli funkční a v obdobném technickém stavu, v jakém ji Tatrováci v roce 1936 nechali vyjet na koleje," uvedl Jan Jurkovič, ředitel Technického muzea Tatra, které se na projektu podílí po odborné stránce. V pokročilém stavu je stavba skleněného depozitáře pro historický rychlovlak, který vyroste před novým muzeem nákladních automobilů Tatra. „Práce na depozitáři pokračují mimořádně rychle. Zdá se, že všechny související projekty, tedy výstavba muzea, úprava okolí muzea a depozitáře a výstavba restaurace pro návštěvníky také proběhnou v plánovaných termínech. Dovolím si říci, že spolupráce soukromého investora, státu, kraje i města na těchto projektech funguje naprosto ukázkově," pochvaluje si Jurkovič.
V dílnách Českomoravské železniční opravny v Hranicích na Přerovsku se mezitím dokončuje rekonstrukce skříně vozu Slovenské strely, a v březnu se začíná s instalací opravených motorů do podvozku vlaku. „Slovenská Strela je zase o kus dál na své cestě vzkříšení. Jsou hotovy a odzkoušeny oba motory, je hotová vzduchotechnika, topení, karoserie je vyvařená a pokračuje se dál," doplnil zástupce ředitele pro oblast sbírek a kurátor muzea Radim Zátopek. V jarních měsících podle něj proběhne kompletace interiéru vlaku tak, aby v srpnu mohl dojet po kolejích až do svého nového pavilonu v Kopřivnici.
Koncem léta stavaři také dokončí přestavbu budovy bývalé slévárny podniku Tatra na muzeum, ve které najde nový domov několik desítek historických nákladních Tatrovek. Do nového muzea, jež se veřejnosti otevře počátkem roku 2021, se přestěhuje část exponátů ze současného muzea Tatrovky v centru Kopřivnice a budou tam umístěny i další unikátní tatrovácké vozy. „Těšíme se, že lidé budou mít nově možnost seznámit se výrobky Tatry v důstojných podmínkách dvou muzeí. Vedle nové muzejní budovy u areálu Tatra vyroste také nová restaurace, rovněž z přebudované historické budovy, a celá oblast bude doplněna zelení a uzpůsobena tak, aby sem návštěvníci rádi jezdili a rádi se sem vraceli," doplnil Jurkovič.
Podnik Tatra, kterou vlastní akciová společnost TATRA TRUCKS a.s., je třetí nejstarší existující automobilkou světa s nepřerušenou výrobou automobilů.
Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu. Automobilka TATRA TRUCKS zaměstnává více než 1000 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku TATRA METALURGIE zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.
1.4.2020
TATRA TRUCKS