Servind

Historie motorů Laurin & Klement a Škoda

Historie motorů Laurin & Klement a Škoda

Společnost Škoda Auto si v loňském roce připomenula 125 let od chvíle, kdy Václav Laurin a Václav Klement v Mladé Boleslavi založili společný podnik a položili tak základ dnešních úspěchů.

Po jízdních kolech přišly od roku 1899 motocykly, nejprve s jednoválcovými motory ale brzy i se dvouválci a dokonce se čtyřválci. Před 115 lety, v prosinci 1905, představil týdeník Sport a hry českým čtenářům první automobil z Mladé Boleslavi Laurin & Klement Voiturette A.

Následoval bezpočet dalších modelů a spolu s nimi i motorů. Právě jim je věnována nová kniha z pera Martina Chlupáče. První díl mapuje vývoj pohonných jednotek z Mladé Boleslavi v letech 1899 až 1948. Na 506 stránkách obsahuje detailní popis téměř 80 motorů, které v uvedených letech vznikly a k nimž se zachovala alespoň základní dokumentace. Bohatý, většinou dobový fotografický doprovod doplňují originální konstrukční výkresy. Kniha rovněž seznamuje s některými méně známými konstrukcemi, okolnostmi návrhů zajímavých motorů Laurin & Klement a Škoda a s klíčovými osobnostmi, které za jejich vznikem stály.

Vedle motorů pro osobní vozy jsou samostatné kapitoly věnovány pohonným jednotkám pro nákladní automobily, závodní speciály a letadla.

Kniha Historie motorů Laurin & Klement a Škoda/I. díl 1899 - 1948 je dostupná v prodejně Škoda Muzea a v knižním maloobchodu za 490 Kč. Druhý díl, mapující motory automobilky Škoda od roku 1949 do současnosti, vyjde v listopadu 2021.

Datum zveřejnění

6.1.2021

Zdroj informací

Výběr jazyka

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3002 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál