Servind

Start 1000 mil ČS opět před Autoklubem ČR

Start 1000 mil ČS opět před Autoklubem ČR

Slavnostní start prestižní soutěže 1000 mil československých bude opět na motoristické adrese č. 1 v České republice – v Opletalově ulici před sídlem Autoklubu ČR. Letošní ročník doplní pestrý doprovodný program pro veřejnost už ve středu 11. srpna 2021. Akce se koná za finanční podpory Městské části Praha 1.

Start letošního ročníku soutěže 1000 mil československých proběhne ve čtvrtek 12. srpna v Opletalově ulici před budovou Autoklubu ČR mezi 6.00 a 7.40 hodin. Vozidla bude možné obdivovat na stejném místě již při přejímce ve středu 11. srpna od 13.00 do 19.00 hodin. Stejně jako tomu bylo ve třicátých letech minulého století, ulice před Autoklubem ČR se postupně zaplní vozidly a promění v závodní depo. Pro diváky bude připraven bohatý doprovodný program, živá dobová hudba, stánek ŠKODA, divácká soutěž o víkend s vozem ŠKODA, komentované rozhovory s účastníky soutěže a možnost občerstvení. Nebude chybět ani přehlídka unikátních modelů dobového prvorepublikového oblečení. Ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského bude připraven program pro děti připomínající legendární Elišku Junkovou.

„Ve spolupráci s organizátory jsme obnovili tradici startu Mílí před klubovým domem, a to podle totožného scénáře, jak probíhal ve třicátých letech minulého století. A je skvělé vidět, že poutá stejně velkou pozornost veřejnosti, která dnes obdivuje unikátní historické stroje. Udržovat mobilní kulturní dědictví a odkaz technického umu našich předků je neodmyslitelnou součástí naší mise. Každým rokem se proto snažíme zvyšovat atraktivitu programu zahájení 1000 mil československých pro návštěvníky, letos se dostane na opravdu všechny generace. Přijďte si ve středu odpoledne prohlédnout veteránské skvosty a užít si bohatý doprovodný program. Ve čtvrtek od 6.00 hodin si pak mohou nejen opravdoví fajnšmekři vychutnat odjezd vozů ze startovní rampy. Ta atmosféra je fakt výjimečná!“ pozval všechny Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky.

Zahájení historického závodu nablýskaných veteránů je skvělou příležitostí připomenout, v jakém oblečení jejich řidiči nebo členové doprovodu jezdili, pracovali a trávili volný čas. Soutěž 1000 mil československých vznikla v rámci módní vlny třicátých let pořádat dálkové závody. A ta s sebou přinesla i onu stále obdivovanou módu elegance, preciznosti a kvality oblečení, která se nám dodnes zachovala prostřednictvím černobílých filmů. Letošní zahájení závodu bude ozdobeno módou třicátých let prostřednictvím přehlídky dobového oblečení a prezentace unikátních modelů ze soukromé sbírky Vlaďky Dobiášové. Všechny budou výhradně originály, tentokrát ze skříní pánů architektů Edvarda Rechziegla, Rudolfa Utěšila a jejich rodin, propojených se vznikem a mnohaletým působením v Autoklubu republiky Československé. Módní přehlídka začíná ve Smetanově sále klubového domu Autoklubu ČR ve středu 11. srpna v 17.30 hodin.

Na akci se také podílí Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK). Budova Pedagogické knihovny J. A. Komenského se nachází přímo vedle budovy Autoklubu ČR. Právě zde se uskuteční ve středu 11. srpna od 13:00 do 17:00 hodin doprovodný vzdělávací program pro děti na téma „Buď jako Eliška!“ na podporu dopravní výuky.

Doprovodný program v prostorách Pedagogické knihovny, Jeruzalémská 12, Praha 1 bude věnován osobnosti Elišky Junkové – jejím úspěchům a odhodlání. Děti se pomocí informačního panelu seznámí s osudem Elišky Junkové. Budou pro ně připravena tři stanoviště (Chytrý jako Eliška, Šikovný jako Eliška, Odvážný jako Eliška), u nichž budou plnit dané úkoly. Za odměnu si odnesou vyrobenou tematickou placku.

Rovněž bude ve dvoře Pedagogické knihovny k dispozici fotokoutek s Bugatti E. Junkové.

Slavná česká závodnice Eliška Junková, ve 20. letech 20. století nejrychlejší žena světa, zasvětila svůj život nejen automobilům, ale také cestování po světě, organizování různých akcí spjatých s motorismem, tlumočnictví či psaní motoristických sloupků a dvou publikací. Její životní příběh je inspirací pro celou českou společnost. Stojí za to si připomínat její zásluhy o rozvoj motorismu, vlastenectví a šíření dobrého jména naší republiky ve světě. Vždy vzorně reprezentovala svoji zemi, díky svým jazykovým schopnostem, kouzlu osobnosti a nadáním umění diplomacie rozvíjela kontakty v rámci mezinárodních motoristických federací, byla členkou mnoha významných klubů. Při příležitosti 90. výročí otevření klubového domu Autoklubu ČR v Praze v něm byla 23. března 2019 slavnostně odhalena pamětní busta Elišky Junkové. Ve stejném roce ocenil Elišku Junkovou na návrh Autoklubu ČR prezident republiky státním vyznamenáním Za zásluhy in memoriam.

Historie a současnost závodu 1000 mil československých

Soutěž obnovuje tradici závodu 1000 mil československých, který byl pod záštitou prezidenta Tomáše G. Masaryka pořádán Autoklubem republiky Československé v letech 1933, 1934 a 1935. Šlo o rychlostní závod cestovních automobilů na tehdy nejdůležitější domácí silniční trase Praha-Kolín-Německý Brod-Jihlava-Velké Meziříčí-Brno-Břeclav-Bratislava s tím, že účastníci závodu jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát. Celkem tedy téměř 1600 kilometrů ostré jízdy bez odpočinku. Slávu tohoto závodu oživil v roce 1970 Veteran Car Club Praha. Od roku 2015 jezdí historické automobily 1000 mil československých každoročně. Letošní ročník se koná jako připomínka 120. výročí narození automobilového a motocyklového závodníka Bohumila Turka, jehož kariéru ukončila havárie na závodu 1000 mil československých v roce 1935. Pořadatelem soutěže je dnes Spolek 1000 mil československých společně se spoluorganizátory Autoklubem ČR, Design Veteran Car Clubem Bratislava, Veteran Car Clubem Praha a Národním technickým muzeem. Soutěž je opět součástí národního šampionátu GRAND PRIX historických vozidel o pohár prezidenta Autoklubu ČR, do kterého jsou v letošním roce zařazeny vedle 1000 mil československých také Bugatti GP Zlín a Zbraslav–Jíloviště.

Datum zveřejnění

5.8.2021

Zdroj informací

Autoklub České republiky

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3023 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál