BIDaCLASSICS

Continental slaví 150 let: Budoucnost vidí v bezpečnosti a v inovacích s důrazem na udržitelnou výrobu

Continental slaví 150 let: Budoucnost vidí v bezpečnosti a v inovacích s důrazem na udržitelnou výrobu

Před 150 lety, konkrétně 8. 10. 1871, byla zaregistrována jedna z nejvýznamnějších značek současného automobilového průmyslu – Continental. Po celou dobu své existence společnost naplňuje poslání, kterým je všestranný rozvoj individuální mobility. V současnosti díky investicím do výzkumu a vývoje pokračuje Continental na své jedinečné cestě směrem k udržitelné výrobě pneumatik.

Vznik společnosti

Přestože kaučuk znali a využívali už starověcí Mayové, pravý potenciál tohoto materiálu se projevil až v polovině 19. století, kdy byl vynalezen proces vulkanizace a tím se otevřela cesta k využívání jednoho ze stěžejních materiálů průmyslové revoluce – gumy. Možnosti využití tohoto materiálu rostly a této příležitosti se chopilo devět průmyslníků a bankéřů z Hannoveru, kteří v roce 1871 založili společnost na zpracování měkké pryže Continental-Caoutchouc- und Gutta-Percha Compagnie.

Prvními výrobky byly pryžové návleky pro jízdní kola a koňská spřežení. O jedenáct let později společnost registruje ochrannou známku s vyobrazením koně, který Continental reprezentuje i dnes. V roce 1898 rozběhl Continental výrobu automobilových pneumatik a po šesti letech představuje první pneumatiky s dezénem, které významně zlepšují jízdní vlastnosti vozidel. V druhé polovině 20. století přidává Continental do portfolia výrobků obutí s označením M+S pro jízdu v zimních podmínkách. V 50. a 60. letech přichází společnost se zásadními inovacemi, které využíváme na svých autech dodnes – bezdušové a radiální pneumatiky.

Continental v České a Slovenské republice

Historie společnosti Continental je téměř 30 let spjata i s Českou a Slovenskou republikou. V roce 1993 se součástí německého koncernu stal i tradiční český výrobce pneumatik Barum a od roku 2010 i slovenský výrobce pneumatik Matador – to přineslo velký rozmach lokálního průmyslu s pneumatikami. „Zatímco před 28 lety závod v Otrokovicích vyráběl 2,5 milionu kusů pneumatik ročně, v současné době překračuje výroba 20 milionů pneumatik ročně. Jde především o prémiové pneumatiky Continental, na které se otrokovický výrobní závod specializuje, ale také o pneumatiky Barum a další produkty koncernových značek,“ říká jednatel společnosti Continental Barum s.r.o. zodpovědný za výrobu a techniku Libor Láznička.

Oslava 150 let – novinky vyráběné v Otrokovicích i v Púchově

V jubilejním roce připravil Continental sobě i svým zákazníkům dvě novinky na trhu pneumatik. Zimní pneumatika Continental WinterContact TS 870/TS 870 P, která se vyrábí v závodech Continental v Otrokovicích a v Púchově, kombinuje vynikající výkon v zimních podmínkách s prvotřídními vlastnostmi na mokrém povrchu. Jde o zcela nový produkt vyvinutý od základu, pokud jde o konstrukci, provedení dezénu i složení, a v přímém srovnání poskytuje o 3 % kratší brzdnou dráhu na ledu a o 5 % lepší ovladatelnost na sněhu.

Druhou novinku představuje letní vysokovýkonná pneumatika SportContact 7, určená pro bezpečnou sportovní jízdu. Její hlavní technologickou součástí je asymetrický adaptivní dezén, díky kterému se nový SportContact 7 dokáže přizpůsobit suché i mokré vozovce a jeho jízdní vlastnosti zůstanou na stabilně vysoké a bezpečné úrovni také při vyšší rychlosti a vysoké zátěži.

Budoucnost spočívá v udržitelnosti

Více než 70 % kaučuku z celosvětové produkce se využívá na výrobu pneumatik pro všechny typy vozidel a poptávka po něm v automobilovém odvětví stále roste. Společnost Continental proto přichází i s novými alternativami. Po prvních velkých úspěších a oceněních ve výzkumu otevřela v roce 2018 experimentální laboratoř „Taraxagum Lab Anklam“, kde probíhá výzkum pěstování a zpracování pampelišek. Zpracováním jejich kořenů se získává guma, nazývaná Taraxagum, která je plnohodnotnou kvalitativní náhradou exotického kaučukovníku. „Continental chce kaučuk z pampelišek využívat i při výrobě pneumatik pro osobní automobily. Máme za sebou už úspěšné využití tohoto nového materiálu jak v prototypech osobních pneumatik, tak i sériové výrobě cyklistických plášťů,“ dokládá jednatel společnosti Continental Barum Pavol Červenák, zodpovědný za obchod a marketing.

Koncern dlouhodobě tvrdě pracuje na celé řadě projektů z oblasti ekologie. Svědčí o tom také fakt, že už dnes spotřebuje o 55 % méně vody a o 17 % méně energie, než je průměr v průmyslu na metrickou tunu vyrobených pneumatik. Cílem do roku 2030 je dosažení úspory dalších 20 %. Současně chce společnost dosáhnout přechodu na uhlíkovou neutralitu do roku 2050, a to snahou o dosažení rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry do takzvaných uhlíkových zachytávačů.

Pneumatiky z recyklovaných PET lahví

Příští rok udělá Continental další důležitý krok směrem k cirkulární ekonomice. Umožní využívání opětovně zpracovaného polyesteru, získaného z recyklovaných PET lahví ve výrobě pneumatik. „Odpad je surovinou zítřka a cirkulární ekonomika je zase správným prostředkem na cestě k větší udržitelnosti nejen pro značku Continental,“ dodává Pavol Červenák.

Revoluční technologie

Continental přináší technologické inovace už 150 let. Například technologii ContiSealTM s lepkavou viskózní vrstvou utěsňovacího prostředku, nanesenou uvnitř pneumatiky, která v případě defektu utěsní okolí průrazu. Předchází vzniku defektu pneumatiky – pro průraz až do průměru 5 mm. Díky tomu není nutná okamžitá výměna poškozené pneumatiky.

„Významný je také systém SSR runflat, technologie zpevněné bočnice, který zabraňuje zhroucení bočnic a podobně jako ContiSealTM ulehčuje situaci v případě vzniku defektů na cestě. V případě defektu umožňuje vozidlu dojezd až 80 km rychlostí až 80 km/h,“ vysvětluje Aleš Langer, šéf Technického zákaznického servisu.

Elektromobilita symbolizuje budoucnost

V roce 2020 šest z deseti celosvětových největších výrobců elektrovozidel schválilo použití pneumatik Continental pro své automobily jako součást základní výbavy. Významnou oblibu si získal například model EcoContact 6 s inovativní směsí Green Chili 2.0. Ta zaručuje podstatně lepší chování při mechanické deformaci – a výsledkem je menší valivý odpor. Continental se tento rok angažuje také v úloze výhradního dodavatele pneumatik v revolučním šampionátu elektrických speciálů Extreme E. „Značka Continental byla vždy synonymem pokroku a jsme rádi, že to můžeme dokazovat i nadále, kdy se do popředí dostává elektromobilita. Pneumatikám Continental věří celá řada předních výrobců automobilů na elektrický pohon, díky tomu rozšiřujeme náš podíl na trhu také v tomto segmentu,“ říká Magda Nagy, ředitelka Divize marketing ve společnosti Continental Barum s.r.o.

Datum zveřejnění

8.10.2021

Zdroj informací

Continental

Výběr jazyka

Facebook

Page generated in 0.4196 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál