Servind

Citroën v novém filmu Wesa Andersona „The French Dispatch“

Citroën v novém filmu Wesa Andersona „The French Dispatch“

The French Dispatch, nový film vizionářského režiséra Wese Andersona opakovaně nominovaného na Oscara, přivádí na scénu příběhy z posledního čísla stejnojmenného amerického časopisu, který vychází ve fiktivním francouzském městě 20. století. Příběh se odehrává ve smyšleném městě Ennui-sur-Blasé, které představuje Francii v průběhu let.

Wes Anderson: „Vizuální základ filmu, kostýmy, kulisy, všechno je podloženo výzkumem a dokumentací. I když je to všechno s velkou fantazií od začátku vymyšlené, je to ve všem podložené.“

Umělecká spolupráce se značkou Citroën je patrná v celém filmu. Návštěva muzea Conservatoire Citroën před natáčením pomohla určit, které modely by se do příběhu nejlépe hodily, a to především vozy Traction a Type H. V ulicích typicky francouzského města se objevují i další modely Citroën: 2 CV, Ami 6, DS a GS.

Animovaná automobilová honička ve voze Traction

Po smrti šéfredaktora amerického časopisu The French Dispatch, který ve vysokém nákladu vychází ve francouzském městečku Ennui-sur-Blasé, se shromáždí celý tým novinářů, aby napsali jeho nekrolog. Vzpomínky na oblíbeného šéfa se prolínají čtyřmi příběhy, které tvoří film, včetně příběhu „Komisařova soukromá jídelna“. Tato část se nese v duchu francouzských kriminálek z 30., 40. a 50. let. V klíčovém okamžiku jsou reálné záběry nahrazeny animací připomínající komiksy a město, kde se film natáčel, Angoulême, což je centrum tvorby francouzských komiksů. Automobilová honička se odehrává v ikonickém voze těch let: v modelu Traction.

Citroën a film

Citroën, oblíbená značka, která již oslavila více než sto let, se na plátnech kin objevovala odjakživa a její modely si zahrály v mnoha slavných scénách. Seznam vozů je dlouhý a zahrnuje i filmy, které zaznamenaly celosvětový úspěch: 2CV 007 (Jen pro tvé oči, 1981), speciální verze vyrobená pro film, který letos oslavil 40. výročí, DS ve filmu Návrat do budoucnosti II (1989) a animovaný film Auta 2 (2011), v němž se setkají vozy DS a 2CV a políbí se nad Seinou! Wes Anderson ve svém filmu „Život pod vodou“ (2004) vzdává Citroënu hold hned dvakrát: když se posádka profesora Zissoua vydává zachránit rukojmí do hotelu Citroën a když se ve žlutém voze Méhari projíždí po ostrově, který jim slouží jako základna.

Datum zveřejnění

25.10.2021

Zdroj informací

Citroën

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3493 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál