Servind

Připomínka 60. výročí ikonického vozu: Jaguar Classic představuje E-type 60 Collection

Připomínka 60. výročí ikonického vozu: Jaguar Classic představuje E-type 60 Collection

Oddělení Jaguar Classic odhalilo první pár automobilů z edice E-type 60 Collection a zároveň zveřejnilo všechny detaily týkající se dvanácti důkladně renovovaných a citlivě upravených modelů E-type s motorem o objemu 3,8 litru postavených k příležitosti 60. výročí tohoto ikonického sportovního vozu.

E-type si odbyl svou světovou premiéru ve Švýcarsku na ženevském autosalonu 15. března 1961. Během premiéry bylo pro testovací jízdy k dispozici pouze kupé, veřejnost ale měla o svezení tak velký zájem, že značka Jaguar narychlo dovezla druhý E-type s karoserií roadster. Ten dorazil z Coventry do Ženevy přes noc.

O šest desítek let později vzdává E-type 60 Collection hold těmto dvěma legendárním automobilům: kupé v barvě Opalescent Gunmetal Grey s registrační značkou ‚9600 HP‘, které „expresně“, aby vůbec premiéru stihl, dovezl do Ženevy Bob Berry a roadsteru v barvě British Racing Green s registrační značkou ‚77 RW‘. S ním přijel Norman Dewis, kterému bylo řečeno, aby všeho nechal a následující den byl v Ženevě.

Automobily z E-type 60 Collection prodávané po párech (jedno kupé E-type 60 Edition a jeden roadster E-type 60 Edition) jsou exkluzivně vyvedeny v barvě Flat Out Grey, respektive Drop Everything Green. Tyto odstíny jsou inspirovány původními barvami z roku 1961 a nebudou použity na žádných jiných modelech značky Jaguar.

Automobily také nabízejí řadu unikátních designových prvků vyvinutých ve spolupráci s ředitelem Jaguar Design Julianem Thomsonem. Decentní změny zlepšující každodenní použitelnost a jízdní vlastnosti zahrnují pětistupňovou manuální převodovku a lepší chlazení, stejně jako multimediální systém Jaguar Classic Infotainment s navigací a Bluetooth.

Nejvýraznějším vizuálním prvkem pro každý z těchto speciálně postavených automobilů je rytina na středové konzole od umělce a designéra Kinga Nerda připomínající trasu z Coventry do Ženevy, kterou podnikly původní automobily. Každé toto umělecké dílo vzniká ručně více než sto hodin, a to po konzultaci s majitelem vozu.

„Šedesát let po světové premiéře na Geneva Motor Show v březnu 1961 odhaluje talentovaný tým oddělení Jaguar Classic výjimečný dárek k narozeninám modelu E-type: E-type 60 Collection. Důraz na detail ukazuje, s jakou láskou na tomto projektu pracovali naši designéři, inženýři i řemeslníci. Nádherné zpracování kombinované s vylepšenou každodenní použitelností zajistí, že se tyto exempláře stanou prestižními a že si je budou jejich nároční majitelé užívat. Vše navíc odstartuje cesta z Coventry do Ženevy naplánovaná pro našich šest zákazníků a jejich hosty na léto 2022,“ řekl Dan Pink, Director, Jaguar Classic.

Nejdůležitější technickou úpravu představuje speciálně vyvinutá pětistupňová manuální převodovka se synchronizací na všech rychlostních stupních, s ozubenými koly se šikmým ozubením a zesílenou odlévanou skříní vyrobenou ze slitiny hliníku. Nahrazením původní čtyřstupňové převodovky je zaručena větší spolehlivost, odolnost, přesnější řazení i lepší odstupňování.

Šestiválcový motor řady XK o objemu 3,8 litru nabízející 265 koní těží ze slitinového chladiče vyrobeného ve stylu původních vozů z roku 1961, elektricky poháněného ventilátoru a elektronicky řízeného zapalování pro lepší každodenní použitelnost. Výfukový systém je navíc vyroben z leštěné nerezové oceli. Nový výfuk rozměrově zcela odpovídá standardnímu provedení, ale produkuje lehce hlubší zvuk a nabízí delší životnost.

Interiér kupé čalouněný kůží Smooth Black obsahuje mapu zobrazující hlavní místa na trase, kterou absolvoval Bob Berry, kombinovanou s kresbou E-type a větou ‚I thought you’d never get here‘ (Myslel jsem, že se sem nikdy nedostaneš) připomínající reakci zakladatele Jaguaru Sira Williama Lyonse na Bobův příjezd pár minut před odhalením vozu.

Kabina šesti roadsterů čalouněná kůží v barvě Suede Green nabízí vyrytou trasu, po které jel Dawis během svého expresního přesunu do Švýcarska, doplněnou o nákres vozu a další větu z úst Lyonse. Tentokrát jde o instrukce, které předal Normanovi: ‚Drop everything and bring the open top E-type over‘ (Všeho nech a dostaň sem otevřený E-type).

„Byla to fantastická příležitost navrhnout a následně také vyrýt pro tyto speciální automobily příběh dvou epických cest dvou legend značky Jaguar. Ať už tyto vozy E-type pojedou kamkoliv, permanentní připomínka výročí i vzpomínka na Boba Berryho a Normana Dewise bude cestovat s nimi,“ dodal Johnny Dowell, umělec a designer známý jako ‚King Nerd‘.

Kromě středové konzole připomíná výročí také speciální logo E-type 60 s roky 1961-2021 navržené týmem Jaguar Design, které obsahuje plaketa na kapotě, ciferník tachometru, víčko nádrže i výrobní štítek v motorovém prostoru. Volant s věncem vyrobený po vzoru původních vozů ze světlého bukového dřeva dostal tlačítko klaksonu opatřené 24karátovým zlatem. Každý vůz je dodáván se speciální krycí plachtou E-type 60, nářadím a obalem na zvedák, čímž je ještě více zdůrazněná pozornost věnovaná detailům.

V létě 2022 se šest zákazníků a jejich hostů zúčastní výjimečné cesty vedoucí z Coventry do Ženevy a dostanou tak možnost utvořit si se svými automobily E-type vlastní vzpomínky. Během celého výletu si užijí dechberoucí scenérie, epické silnice, včetně ikonických alpských průsmyků, exkluzivní pobyty a skvělé jídlo.

Datum zveřejnění

18.3.2021

Zdroj informací

Jaguar

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3729 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál