Servind

50 let od vzniku Maserati Boomerang

50 let od vzniku Maserati Boomerang

Auto snů, extrémně futuristický, téměř iracionální ale definitivně krásný model, jehož otisk se uchová v paměti každého fanouška: uplynulo půl století od 9. března 1972, kdy bylo Maserati Boomerang představeno na autosalónu v Ženevě. Šlo o koncept navržený proslulým Giorgettem Giugiarem a produkovaný studiem Italdesign.

Maserati Boomerang – jeho maketa byla krátce představena v roce 1971 na autosalónu v Turíně: vůz byl vyroben pouze v jednom exempláři, představeném na švýcarském autosalónu v roce 1972 v podobě plně provozuschopného registrovaného vozidla. Studio Italdesign využilo jako základ vůz Maserati Bora (podvozek a kompletní mechaniku), s podélně uprostřed před zadní nápravou uloženým osmiválcovým motorem s 90° rozevřením válců a objemem 4719 cm³. Výkon motoru byl 310 koní a maximální rychlost se blížila 300 km/h. Poháněna byla zadní kola přes pětistupňovou převodovku.

Toto dvousedadlové sportovní kupé se nikdy nedostalo do sériové výroby. Namísto toho zanechalo stylistický odkaz, na který navázaly nejen Giugiarovy pozdější výtvory ale i další projekty, a stalo se inspirací pro četné další výrobce automobilů v Evropě a Spojených státech.

Originalita Boomerangu z estetického hlediska se projevovala jeho klínovitým tvarem a odvážnými čistými liniemi, které vzbuzovaly dojem průbojnosti, síly a rychlosti.

Tento model byl navržen kolem vodorovoné linky, která dělila vůz na dvě poloviny, s extrémně skloněným čelním sklem a panoramatickou střechou. Originální okna, obzvláště ta na dveřích, protínal pruh kovu. Z přední části vystupovaly sklopné hranaté přední reflektory a zadní lampy byly v horizontálním uspořádání.

Interiér vozu byl ultramoderní s přístrojovou deskou zabudovanou do sloupku bezramenného volantu a sedadly s extrémně nízkým posezem.

Tento jediný vyrobený exemplář Boomerangu se objevil i na dalších mezinárodních přehlídkách. Několikrát změnil majitele, byl nabízen v řadě aukcí a dokonce vystupoval v reklamách.

Maserati Boomerang, mnohými považované za skutečné umělecké dílo, bylo ve své době revoluční a ovlivnilo design pozdějších vozů. Navázalo na tradici Maserati jako značky schopné vytvoření unikátních automobilových konceptů, ikonických a avantgardních automobilů, které se staly průkopníky technologie a stylu.

V současnosti značka Maserati vyniká designem a inovativním charakterem ještě více než kdy dříve díky supersportu MC20, novému SUV Grecale a motoru Nettuno.

Datum zveřejnění

9.3.2022

Zdroj informací

Maserati

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2885 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál