Servind

Muzeum nákladních automobilů Tatra získalo první cenu v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis

Muzeum nákladních automobilů Tatra získalo první cenu v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis

Asociace muzeí a galerií ČR v rámci 20. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis ocenila Muzeum nákladních automobilů Tatra první cenou. Muzeum otevřelo brány návštěvníkům v listopadu minulého roku a ihned se stalo vyhledávaným cílem fanoušků historie automobilismu a značky Tatra.

Výsledky Národní soutěže muzeí Gloria musaealis Asociace muzeí a galerií ČR vyhlašuje každoročně při příležitosti Mezinárodního dne muzeí, a to v několika kategoriích. Letos v kategorii Muzejní počin roku získalo první cenu Muzeum nákladních automobilů Tatra. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo ve čtvrtek 19. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Muzeum nákladních automobilů Tatra provozuje Muzeum Novojičínska, p. o., přičemž vzniklo ve spolupráci hejtmanství Moravskoslezského kraje, firmy Tatra Trucks a města Kopřivnice. Muzeum je umístěno v rekonstruované bývalé slévárně ze začátku 20. století. Tento industriálně vyhlížející prostor s nezaměnitelným geniem loci je důstojným stánkem pro prezentaci historie výroby nákladních automobilů značky Tatra jako významného průmyslového dědictví České republiky. Expozice muzea je rozdělená do 14 tematických celků, a to chronologicky, ale i podle zaměření. K vidění je na osm desítek užitkových a nákladních automobilů Tatra, přičemž exponáty jsou doprovázeny velkými grafickými a informačními plochami, videomappingem a prvky virtuální reality.

Jedním z impulsů pro vybudování nového muzea bylo rozšíření dosavadní kolekce automobilů patřících společnosti Tatra Trucks o tzv. Hlachovu sbírku čítající několik desítek exponátů. Muzeum doplňuje původní Technické muzeum Tatra, které se nadále věnuje především osobním vozům Tatra. Budování nového muzea začalo v roce 2019 a vyšlo na 171,1 milionu korun. Největší část nákladů pokryly peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj, konkrétně šlo o 105 milionů korun. Šesti miliony přispěl stát, zbytek pokryl rozpočet Moravskoslezského kraje. Většina exponátů pochází ze sbírek společnosti Tatra Trucks, ta muzeu poskytla i pozemek a budovu bývalé slévárny, v níž muzeum sídlí.

Datum zveřejnění

19.5.2022

Zdroj informací

Tatra Trucks a.s.

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2724 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál