Servind

"Kachní ocas" za desítky milionů. Automobilist zvěčnil nejdražší a nejvšestrannější Porsche

Legendární sportovní vůz Porsche 911 Carrera RS 2.7 poprvé vyjel na silnice před padesáti lety. Proslavil se „kachním ocasem“ a platil za nejrychlejší Porsche své doby, dnes je jedním z nejdražších sběratelských kousků. Česká společnost Automobilist ve spolupráci s Porsche Museum ke kulatému výročí připravila sérii uměleckých plakátů včetně novinky – menších posterů v neomezené edici.

Ať už šlo o závodní okruhy, dálnice, bláto, městské cesty nebo štěrk, Porsche 911 si vždycky vědělo rady. Tento vůz si za 50 let existence připsal kolem 30 000 závodních triumfů ve všech disciplínách a na všech površích, mezi jeho nejznámější patří Rallye Dakar 1984, Targa Florio 1973 nebo vytrvalostní závod 24 hodin v Daytoně 1973.

První automobil, který se pyšnil označením Carrera, se ihned po svém uvedení na trh v roce 1972 stal nejrychlejším Porsche a brzy pokořil světový rekord v rychlosti sériově vyráběného vozidla – 240 km/h. Závodní speciál s označením RSR se ale hravě dostal až na 300 Km/h a pyšnil se zrychlením z nuly na sto za méně než 5 vteřin.

Prvních 500 vozů se prodalo mávnutím proutku a automobilka musela na obrovskou poptávku rychle reagovat. Nakonec vzniklo 1590 kusů. Kdo Carreru RS vlastní, může mluvit o velkém štěstí – cena auta závratně stoupá a v rekordní dražbě za něj sběratel dal 1,5 milionu EUR (asi 37 milionů korun).

Porsche 911 Carrera RS 2.7 ale naštěstí nežije jenom ve vzpomínkách a v garážích movitých majitelů, díky české společnosti Automobilist může mít tuto legendu každý – jako umělecký plakát. Vůbec poprvé tým kolem Pavla Turka a kreativního ředitele Jana Rambouska připravil kromě limitované edice ve standardní velikosti i menší Classic Edition a také mini postery, jejichž počet není omezen.

„Jde o jeden z nejslavnějších vozů v historii motorsportu, a proto jsme se snažili vytvořit něco speciálního. Mini umělecké plakáty jsou dostupné téměř pro každého a stejně jako klasické postery zachycují Porsche ve třech designech: žlutém, Martini a raritním zeleném. Těchto aut vzniklo pouhých sedm kusů,“ přibližuje Pavel Turek, spoluzakladatel a partner Automobilist.

Nejde o první spolupráci Automobilist a Porsche. Před dvěma lety slavila velký úspěch kolekce Past and Future, kde Automobilist přenesl vozy z historie německé automobilky do daleké budoucnosti, a vozy se tak proháněly na Marsu nebo Měsíci. Další památná Porsche, třeba 917K, zachycují rozměrné fine art printy.

Datum zveřejnění

27.9.2022

Zdroj informací

Automobilist

Fotogalerie

Výběr jazyka

1000 mil 2024

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2548 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál