Servind

"Kachní ocas" za desítky milionů. Automobilist zvěčnil nejdražší a nejvšestrannější Porsche

Legendární sportovní vůz Porsche 911 Carrera RS 2.7 poprvé vyjel na silnice před padesáti lety. Proslavil se „kachním ocasem“ a platil za nejrychlejší Porsche své doby, dnes je jedním z nejdražších sběratelských kousků. Česká společnost Automobilist ve spolupráci s Porsche Museum ke kulatému výročí připravila sérii uměleckých plakátů včetně novinky – menších posterů v neomezené edici.

Ať už šlo o závodní okruhy, dálnice, bláto, městské cesty nebo štěrk, Porsche 911 si vždycky vědělo rady. Tento vůz si za 50 let existence připsal kolem 30 000 závodních triumfů ve všech disciplínách a na všech površích, mezi jeho nejznámější patří Rallye Dakar 1984, Targa Florio 1973 nebo vytrvalostní závod 24 hodin v Daytoně 1973.

První automobil, který se pyšnil označením Carrera, se ihned po svém uvedení na trh v roce 1972 stal nejrychlejším Porsche a brzy pokořil světový rekord v rychlosti sériově vyráběného vozidla – 240 km/h. Závodní speciál s označením RSR se ale hravě dostal až na 300 Km/h a pyšnil se zrychlením z nuly na sto za méně než 5 vteřin.

Prvních 500 vozů se prodalo mávnutím proutku a automobilka musela na obrovskou poptávku rychle reagovat. Nakonec vzniklo 1590 kusů. Kdo Carreru RS vlastní, může mluvit o velkém štěstí – cena auta závratně stoupá a v rekordní dražbě za něj sběratel dal 1,5 milionu EUR (asi 37 milionů korun).

Porsche 911 Carrera RS 2.7 ale naštěstí nežije jenom ve vzpomínkách a v garážích movitých majitelů, díky české společnosti Automobilist může mít tuto legendu každý – jako umělecký plakát. Vůbec poprvé tým kolem Pavla Turka a kreativního ředitele Jana Rambouska připravil kromě limitované edice ve standardní velikosti i menší Classic Edition a také mini postery, jejichž počet není omezen.

„Jde o jeden z nejslavnějších vozů v historii motorsportu, a proto jsme se snažili vytvořit něco speciálního. Mini umělecké plakáty jsou dostupné téměř pro každého a stejně jako klasické postery zachycují Porsche ve třech designech: žlutém, Martini a raritním zeleném. Těchto aut vzniklo pouhých sedm kusů,“ přibližuje Pavel Turek, spoluzakladatel a partner Automobilist.

Nejde o první spolupráci Automobilist a Porsche. Před dvěma lety slavila velký úspěch kolekce Past and Future, kde Automobilist přenesl vozy z historie německé automobilky do daleké budoucnosti, a vozy se tak proháněly na Marsu nebo Měsíci. Další památná Porsche, třeba 917K, zachycují rozměrné fine art printy.

Datum zveřejnění

27.9.2022

Zdroj informací

Automobilist

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2492 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál