Servind

BMW Motorrad představuje speciální modely R nineT 100 Years a R 18 100 Years jako oslavu 100. výročí

BMW Motorrad představuje speciální modely R nineT 100 Years a R 18 100 Years jako oslavu 100. výročí

V prosinci 1922 narýsoval šéfkonstruktér BMW Max Friz první sériový motocykl BMW. Jeho srdcem byl vzduchem chlazený dvouválcový čtyřtaktní motor typu boxer a poprvé se motocykl BMW R 32 veřejnosti představil v září 1923. Předznamenal začátek výroby motocyklů BMW a odstartoval nebývalý úspěch.

Na oslavu svého 100letého výročí BMW Motorrad nyní představuje dva stroje ze světa BMW Heritage – R nineT Roadster a R 18 Cruiser s motorem „big boxer“ v edici 100 Years. V souladu s rokem založení BMW Motorrad jsou oba modely limitovány na 1923 kusů.

BMW R nineT 100 Years: Tradiční roadster od BMW Motorrad v mimořádně rafinovaném a elegantním provedení

Redukovaný designový styl modelu R nineT je utvářen stoletím výroby motocyklů a nezlomnou vášní BMW Motorrad pro motor typu boxer. Klasický design roadsteru mistrně zaujme svou kompaktní nádrží a vzpřímenou pozicí, stejně jako vysoce kvalitními materiály a stylovými designovými prvky. Nový model R nineT 100 Years je exkluzivní výroční edicí také díky mnoha dalším speciálním výbavovým prvkům. Srdcem zůstává vzduchem/olejem chlazený dvouválcový motor boxer o výkonu 80 kW (109 k). Ve výroční edici je legendární motor doplněn širokou nabídkou doplňků a propracovaných materiálů.

Classic Chrome a Option 719: Vysoce kvalitní lakované chromované plochy a nádherné frézované díly a kola

Lakování v kombinaci s chromovanými povrchy má v konstrukci motocyklů také téměř stoletou tradici. Chromované povrchy, které se obvykle skládají z měděné, niklové a finální chromové vrstvy, se vyznačují tvrdostí, a tudíž vysokou odolností, velmi dobrou ochranou proti korozi, ale především zářivým zrcadlovým leskem. Díky tomu se chrom stal v kombinaci s vysoce kvalitními laky od konce 20. let 20. století běžným stylistickým prostředkem designérů. Například BMW R 75/5 s chromovanými boky nádrže a bočními kryty je v rámci modelů BMW Motorrad legendou. Novými modely BMW R nineT 100 Years a R 18 100 Years a chromovanými plochami Classic Chrome oživuje BMW Motorrad tuto nebývale propracovanou souhru laku a chromu.

Nádrž je vyvedena v kombinaci černé barvy s chromem a s bílými dvojitými proužky a je doplněna kolenními opěrkami a logem 100 Years. Plochy Classic Chrome najdeme také na krytu sedla spolujezdce. Kryt předního kola je rovněž lakován černou barvou a je doplněný dvojitou bílou linkou. Vysoce kvalitní vzhled doplňuje dvoubarevné sedlo v kombinaci černá/oxblood (tmavě červená).

Celek harmonicky doplňují četné černé komponenty, jako je vidlice, sání a některé prvky výbavy Option 719. Model R nineT 100 Years je vybaven volitelnými koly 719 Classic s černě eloxovanými ráfky, paketem frézovaných dílů Option 719 Shadow s frézovanými kryty hlav válců, kryty bloků motoru, držáky sedla, víčkem olejové nádrže a paketem frézovaných dílů Option 719 Shadow II, který se skládá z nastavitelných páček a systému opěrek nohou jezdce a spolujezdce, jakož i krytů expanzní nádrže a zrcátek na krajích řídítek. Rozsáhlou výbavu výročního modelu doplňuje adaptivní odbočovací světlo a paket Comfort s vyhřívanými rukojeťmi, systémem pro udržování rychlosti a jízdními režimy Driving Modes Pro. V rámci volitelné tovární výbavy nebo prostřednictvím nabídky BMW Motorrad Originálního příslušenství lze dodatečně namontovat také alarm.

BMW R 18 100 let: Motor „big boxer“ stylově navržený s použitím speciálního laku a chromovaného povrchu Classic Chrome

Nepřehlédnutelným prvkem modelu R 18 100 Years je motor boxer o výkonu 67 kW (91 k) s největším zdvihovým objemem, jaký se kdy v motocyklu BMW Motorrad objevil. Po technické i vizuální stránce je BMW R 18 inspirováno slavnými modely BMW, jako například BMW R 5, a zaměřuje se na to nejdůležitější ze světa motocyklů: puristickou techniku bez zbytečných příkras a motor boxer jako epicentrum potěšení z jízdy. Motor „big boxer“ je ve výročním modelu R 18 doplněn řadou speciálních výbavových prvků a také hodnotně působícími povrchy.

Barevné provedení modelu R 18 100 Years je stejné jako u výročního modelu R nineT a kombinuje tak černý lak a vysoce lesklé chromované plochy, stejně jako dvojité bílé linky a logo 100 Years. Koncepci lakování na chromu v provedení Classic Chrome najdeme v kombinaci s dvojitou bílou linkou také na blatníku zadního kola. Přední blatník a boční kryty jsou lakovány v černé barvě, přední blatník je navíc doplněný dvojitými bílými linkami. S celkem harmonicky ladí dvoubarevné sedlo Option 719 v kombinaci černá/oxblood (tmavě červená) s kvalitním prošíváním ve tvaru diamantů.

Černá barva jako symbol velké tradice BMW Motorrad zdobí také motor, skříň převodovky a pohon zadního kola. Přesné označení této černé barvy je Avus Black – jde o odkaz na legendární vysokorychlostní závodní trať v Berlíně, kde BMW Motorrad kdysi slavilo velké závodní úspěchy a kde ji dodnes připomíná pomník Avus s továrním jezdcem BMW Motorrad Ernstem Hennem. V Berlíně se rovněž nachází výrobní závod BMW Motorrad. Továrna v Berlíně-Spandau je hlavním závodem pro mezinárodní výrobu motocyklů BMW Motorrad.

Model R 18 100 Years je doplněn mnoha chromovanými díly z nabídky výbavy Chrome Design. Vysoce kvalitní a odolné pokovení lze nalézt na těchto dílech: řídítcích, páčce řazení a brzdy, představci řídítek, koncovkách řídítek, zrcátcích, hlavním brzdovém válci, brzdových třmenech, krytech bloků motoru, víkách hlav válců a výfukových svodech.

Mezi další speciální prvky BMW R 18 100 Years patří také chromované koncové tlumiče výfuku Akrapovič s perforovanými koncovkami výfuku podobnými roztočené vrtuli ve znaku BMW. Bezpečnost a komfortní cestování zajišťují světlomety Headlight Pro s adaptivním odbočovacím světlem, asistent couvání, elektronický systém pro udržování rychlosti a vyhřívané rukojeti. V rámci volitelné tovární výbavy může být nové BMW R 18 100 Years vybaveno také alarmem, paketem sedla spolujezdce, stupačkami, kontrolou rozjezdu do kopce, uzamykatelným víčkem palivové nádrže či omezením výkonu.

S modely R nineT a R 18 z kolekce Heritage vzdává BMW Motorrad patřičný hold své téměř stoleté historii a tradici, která je neodmyslitelně spjata s legendárním motorem boxer. Tradici a historii lze nalézt také ve výrobním závodě BMW Motorrad v Berlíně – v místě, kde se již více než 50 let rodí téměř všechny motocykly BMW. Ikonický design a nezaměnitelný motor boxer odkazují na kořeny BMW Motorrad, spočívající v autentických zážitcích z jízdy a zjednodušení motocyklů pouze na to nejnutnější. Stručně řečeno: kolekce Heritage je o jedinečném přístupu k životu, který formuje legendární motor boxer.

Datum zveřejnění

16.12.2022

Zdroj informací

BMW Motorrad

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3441 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál