Servind

V srpnu ovládli aukce moto veteráni, prodaly se pětistovky Praga BD či Jawa OHC

Teplé počasí srpnových dnů přálo na Aukru milovníkům historických motocyklů. Nového majitele našla například ikonická Praga BD 500 5. série či Jawa 500 OHC z roku 1955. Obě se prodaly za ceny nad půl milionu korun. Radost si udělali ale i sběratelé předmětů z dalších oblastí. Například betlém z roku 1928 se prodal za 62 tisíc korun, vzácné a podepsané dílo Bohumila Hrabala pak za téměř 49 tisíc korun.

V žebříčku srpnových top aukcí největšího českého online tržiště Aukro se umístily hned dva parádní motocykly. Za 755 000 korun se prodala jedna ze sběratelských ikon, motocykl Praga BD 500 5. série. Za částku jen o něco nižší - 715 000 korun, si nový majitel koupil motocykl Jawa 500 OHC z roku 1955 bez replik v původním stavu.

Z na Aukru oblíbené numismatiky se aukcí s nejvyšší částkou stala jubilejní sada 4 raritních zlatých mincí vydaná ČNB v roce 1998. Sada s názvem Karel IV. se prodala za 425 000 korun. Z oblasti starožitnictví a umění se za 350 000 korun prodal olej na plátně od J. M. Navrátila. Dílo vynikajícího krajináře, malíře zátiší či figurálních kompozic bylo po jeho smrti takřka zapomenuto. Nicméně po výstavě v Rudolfinu v roce 1909 se jeho díla stala opět předmětem zájmu historiků umění a následně i sběratelů. „J. M. Navrátil dnes patří k nejvyhledávanějším malířům svého období a jeho díla mají značný investiční potenciál. Prodané dílo bylo restaurováno a přiložené byly dva odborné posudky,“ uvedl Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro.

Fotoaparáty světoznámé optické společnosti Leica z německého Wetzlaru mají bezesporu sběratelskou hodnotu. V roce 2018 se například prodal jeden z dochovaných prototypů za 2,4 milionů eur. Za starožitný kousek vystavený na Aukru zaplatil nový majitel 192 000 korun.

Český unikát a světová rarita, tak můžeme popsat vzácné přírodní sklo, tektit, zelenkavé lahvové až zelenohnědé barvy, zvaný vltavín. Exemplář bez poškození a ve váze 34,76 g se prodal za 76 500 korun. Sběratelskou lahůdku přinesla i další aukce. Podepsaný dřevěný zámecký betlém z roku 1928 od řezbáře Antona Wendlera si koupil nový majitel za 62 050. „Prodávající uvedl, že získal betlém od zchudlého šlechtice z historického území Dolní Lužice,“ doplnil Pavel Krejčíř.

Řád republiky s číslem 862 byl posledním uděleným kusem. Nosil ho bývalý ministr František Ondřich a na Aukru se v letošním srpnu prodal za 60 000 korun. Řád s číslem 863 už pak přešel do Národního muzea. Jen 250 výtisků mělo dílo jednoho z nejvýznamnějších a nejosobitějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století - Bohumila Hrabala, s názvem Hovory lidí. Dílo, vydané v roce 1956 Spolkem českých bibliofilů, obsahuje dvě ilustrace od Kamila Lhotáka a rovněž podpis samotného autora, se prodalo za 48 600 korun.

V neposlední řadě se prodal starobylý heligon od českého výrobce žesťových dechových nástrojů V. F. Červený, jehož historie se datuje až do roku 1842. „Nástroje V. F. Červený jsou často vyráběny na zakázku dle požadavků hudebníků. Uspokojí ty nejnáročnější hráčské požadavky a právem se řadí do prémiového segmentu,“ dodal Pavel Krejčíř k aukci za 25 100 korun.

Datum zveřejnění

21.9.2023

Zdroj informací

Aukro

Fotogalerie

Výběr jazyka

Oldtimer Messe Tulln 2024

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2541 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál