Škoda Auto slaví 130 let: Výstava odhaluje dědictví i budoucnost

Škoda Auto slaví 130 let: Výstava odhaluje dědictví i budoucnost

Automobilka Škoda vstupuje do 130. roku své bohaté historie. Hlavní milníky i řadu zajímavostí přibližuje nově zpřístupněná rozsáhlá výstava ve Škoda Muzeu: kromě infopanelů, tří desítek vystavených automobilů a interaktivní mapy rozvoje hlavního závodu připomene 125 let vývoje a výroby motorů v Mladé Boleslavi. Mimořádné zážitky umocní v pátek 16. května 2025 Mladoboleslavská muzejní noc.

Stroj času

Již 130 let se Škoda neustále vyvíjí a inovuje s důrazem na zákazníka. Prostředky osobní dopravy vyjíždějí z Mladé Boleslavi již od roku 1895, kdy zahájila činnost firma Laurin & Klement. Nová expozice ve Škoda Muzeu zachycuje ducha odvahy, kreativity a zručnosti generací výrobců kvalitních jízdních kol, motocyklů a průkopnických automobilů, vyvážených do celého světa. V autentických továrních prostorách z doby před první světovou válkou defilují hlavní milníky, stupně pokroku, přelomové modely a úspěchy na poli motorsportu. Ale i schopnost hrdé české automobilky obstát ve složitých politických a ekonomických podmínkách, úspěšně čelit lokálním požárům stejně jako globálním krizím – a dokonce z nich vyjít posílena.

Informativní textové a obrazové panely rámují řadu atraktivních exponátů, od prvního jízdního kola Slavia přes motocykl L&K B až po nejrůznější vozidla, jejichž vrcholem je nejnovější plně elektrický vůz Škoda Elroq. Čtyř úrovňová výstavní police představuje pět vozidel na každé úrovni a sleduje éru automobilů Laurin & Klement, expanzi značky Škoda ve 30. letech 20. století a poválečná léta. Odráží také začlenění značky do koncernu Volkswagen, které umožnilo významné investice, transfer technologií a přístup na globální trhy – a proměnilo značku Škoda z regionálního lídra trhu v konkurenceschopnou globální automobilku. Speciální část oslavuje pozoruhodnou 125letou tradici vývoje a výroby motorů v Mladé Boleslavi a interaktivní mapa sleduje růst místního závodu v letech 1895-2025, ale pozornost je věnována i dalším výrobním a montážním závodům Škoda Auto. Mezi exponáty jsou i trofeje vytvořené designéry Škoda Auto pro vítěze Tour de France a Enyaq, který používal ředitel světoznámého cyklistického závodu. Dětský koutek osloví budoucí designerské a konstruktérské talenty, celá rodina ocení fotopoint s legendárním zakladatelem firmy Václavem Klementem a závodníkem Václavem Vondřichem, přezdívaným „potulný kovář“. Výstava ke 130 letům existence automobilky Škoda bude veřejnosti přístupná do 11. ledna 2026.

Premiéra po renovaci: L&K Si (1918)

Návštěvníci se do Škoda Muzea vracejí nejen díky krátkodobým výstavám a bohatému kulturnímu programu, ale také díky častému doplňování stálých sbírek. Po rozsáhlé rekonstrukci si nyní návštěvníci mohou prohlédnout nově zrestaurovaného zástupce nejoblíbenější modelové řady Laurin & Klement: otevřený vůz L&K Si z roku 1918. Tento konkrétní vůz zakoupil v období první republiky August G. Tham, zavedený výrobce odznaků z Jablonce nad Nisou.

Mladoboleslavská muzejní noc

Velké oblibě návštěvníků se těší tradiční Mladoboleslavská muzejní noc, která se tentokrát ponese především v duchu oslav 130 let automobilky Škoda. Uskuteční se v pátek 16. května 2025 od 18:00 do 23:00, vstup je zdarma. Připraveny jsou půlhodinové komentované prohlídky Škoda Muzea (18:30 a 21:00) a depozitáře (19:00 a 21:30), pro registrované návštěvníky nad 10 let i noční prohlídky výrobních hal.

Datum zveřejnění

12.5.2025

Zdroj informací

Škoda Auto a.s.

Fotogalerie

Výběr jazyka

PŘIPRAVUJEME Oldtimer Revue

Facebook

Naše Projekty

SAČR

Page generated in 0.0377 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál